IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> caine bolnav, ajutor
kaps0men
mesaj Sep 30 2009, 09:40 PM
Trimis la #1

Lalea
*

Grup: Animalutul
Postari: 3
Inregistrat pe: 30-September 09
Membrul Nr.: 21,736

buna ziua, am un catelus mic de aproximativ 6-7 luni, este un caine de strada adoptat dupa ce a fost parasit de mamica lui, pe care l-am dus la curte
pana acum ceva timp era un catel foarte vioi, manca bine, singura problema pe care a avut-o au fost niste viermi pe care i-a scos dupa ce i-am dat o pastila anti-paraziti la sfatul farmacistului veterinar din comuna
acum 3 zile a avut primul scaun cu sange, iar de atunci este din ce in ce mai slabit
mama mea este doctor de oameni si mi-a dat cam doua solutii la intrebarea mea
1) a fost otravit
2) si-a perforat stomacul cu oasele de pui pe care i le da bunica mea

acum, pentru ca nici eu nici mama mea nu avem pregatirea necesara ca sa spunem ce are, vreau sa stiu daca recunoasteti vreo boala sau afectiune care are aceste simptome si sa incercati sa imi dati o solutie la problema mea, mentionez ca in satul acela este doar un veterinar care se ocupa de porci si vaci si catelul este mult prea slabit pentru a-l transporta in bucuresti. catelusul este un caine pitic, care nu cred ca va creste pentru ca de 3 luni de cand il am nu a crescut foarte mult. intr-o ultima instanta am sa-l transport la bucuresti, dar incerc sa nu il slabesc si mai mult.

PS: am uitat sa mentionez si ca i-a dat bunica mea un sfert de pastila de furazolidon si azi parea putin mai vioi dar scaunul tot cu sange este

Edit: am mai citit un artiocol despre Nematode si cainele are cam acele simptome, si mai am o intrebare, este parazitul transmisibil la om?
Go to the top of the page

+Quote Post
valentina
mesaj Oct 1 2009, 12:00 PM
Trimis la #2

miau-miau

Grup: Moderator Animalutul.ro
Postari: 781
Inregistrat pe: 19-February 09
De la: somewhere over the rainbow!
Membrul Nr.: 16,814

I-ai dat oase de pui?? Eu stiu ca nu se dau oase de pui la caine, mai ales daca e inca un puiut tocmai pentru ca se poate rani cu ele. Offf!

viermii aia de care zici, nematodele, se transmit si la om, dar sunt mai multe tipuri de astfel de viermi. nu am pregatirea unui veterinar dar stiu ca orice vierme de genul asta, cum e si ascaridioza, se transmite prin fecale. asta inseamna sa cureti in fiecare zi locul unde sta cainele de fecalele sale.

pana la varsta asta numai o deparazitare i-ai facut? daca a scos viermi dupa ce i-ai dat pastila, inseamna ca e bine, a scapat macar temporar de viermii astia dar daca nu cureti curtea de fecale, e cam degeaba pentru ca larvele viermilor stau in fecale pana cand ajung in organismul cainelui sau chiar omului.

eu spun sa te duci la doctor, mai ales daca cainele e slabit in continuare si face scaun cu sange. poate fi o recto-colita hemoragica, cainele vecinei a patit la fel dupa ce a a fost gasit pe strada si deparazitat. doctora i-a recomandat atunci un tratament cu enteroguard. o pastila la fiecare 3 kg ale cainelui. dar mai bine te duci la doctor sa-ti spuna exact. cred ca putini doctori isi pot da seama din descrieri de pe internet despre ce e vorba si sa puna un diagnostic.

sanatate multa catelusului tau! dupa ce se face bine, sa ne arati o poza cu el biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
kaps0men
mesaj Oct 1 2009, 04:45 PM
Trimis la #3

Lalea
*

din pacate, catelusul a murit in dimineata aceasta, a fost prea tarziu oricum va multumesc pentru ajutor, o sa caut prin poze sa vad daca e si el

+Quote Post
valentina
mesaj Oct 2 2009, 12:07 PM
Trimis la #4

miau-miau

Grup: Moderator Animalutul.ro
Postari: 781
Inregistrat pe: 19-February 09
De la: somewhere over the rainbow!
Membrul Nr.: 16,814

Imi pare rau! sad.gif

sper totusi ca ai dezinfectat locul unde a locuit cainele. daca intr-adevar a avut limbrici, se pot transmite si la om chiar daca a murit catelul. larvele traiesc si cateva saptamani in fecale sad.gif

acum observ ca ziceai ca e posibil sa fi fost otravit. se mai practica otravirea animalelor la sate? ingrozitor!!!!!!!

--------------------

+Quote Post
kaps0men
mesaj Oct 2 2009, 05:28 PM
Trimis la #5

Lalea
*

da, pana la urma a fost otravit, findca bunica mea l-a gasit intins si ii curgea o substanta alba spuma din gura si din rect ii curgea sange, probabil ca otrava i-a distrus flora stomacala si deaia numai putea sa manance

nu a avut limbrici findca imediat cum s-a simtit prost bunica s-a dus la farmacie veterinara si i-a administrat o pastiluta pe care a mai luat-o si inainte, dar de data asta nu a mai scos nici un vierme

cel mai mult imi pare rau ca a murit asa mic si ca era foarte destept

+Quote Post
liliana
mesaj Oct 3 2009, 08:39 PM
Trimis la #6

Admin

Postari: 1,037
Inregistrat pe: 29-October 08
De la: Oradea
Membrul Nr.: 15,223

Mda, astfel de oameni care otravesc animalele de casa inca mai exista! Exista si alte metode de a scapa de soareci, nu doar prin a-i otravi. Ia-ti cateva pisici si scapi de ei. Otrava in gospodarie afecteaza nu doar soarecii, adica tintele directe, ci si restul animalelor.

E pacat, imi pare rau pentru catelul tau!

Frumos gestul tau de a adopta un caine de pe strada. Desi suna insensibil, poate vei adopta un altul si vei avea grija sa nu pice prada otravii.

Ai reusit sa afli cine a pus otrava?

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest subiect (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

RSS Versiunea Lo-Fi | SEO by MinervaSEO © Icelabz.net Astazi este: 29th July 2014 - 02:32 AM

Stiri animale

Cabinete veterinare

Poze animale

Discutii despre animale