IPB

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )

Reply to this topicStart new topic
> Ursii polari, de la Fram la Polul Nord!
liliana
mesaj Jul 9 2009, 01:19 PM
Trimis la #1

Admin

Grup: Animalutul
Postari: 1,037
Inregistrat pe: 29-October 08
De la: Oradea
Membrul Nr.: 15,223

In copilarie am fost cucerita de povestea lui Fram, ursul polar. Am citit cartea de vreo 3 ori, cred.
Ursii polari sunt animale feroce insa absolut superbe! Mie-mi plac extraordinar de mult. Ba chiar aveam un ursulet de plus alb, nu mai stiu cum il denumisem. Ideea e ca mereu mi-au placut ursii polari.

Mai tineti minte povestea lui Knut, ursuletul polar de la Gradina Zoo din Berlin, care a ramas fara mamica?

Fisier Atasat  Knut_puiut.jpg ( 159.18k ) Numarul de Transferari: 0

Fisier Atasat  knut_dorflein.jpg ( 65.47k ) Numarul de Transferari: 0

Knut are deja 2 ani, nu mai e la fel de dragalas si inocent ca atunci cand avea cateva saptamani, asa ca e timpul sa plece de la zoo din Berlin. E timpul ca ursul polar sa intalneasca o femela iar Zoo Berlin nu dispune de cele 13 milioane de euro cat ar costa un nou spatiu destinat cuplului de ursi polari. Ma rog, dupa cati bani au scos de pe el, cat a fost puiut, ma mir ca nu mai sunt bani. Germanii insa nu sunt de acord cu oficialii Gradinii Zoo si vor ca Knut sa ramana la Berlin.

Fisier Atasat  knut_adult.jpg ( 64.56k ) Numarul de Transferari: 0

Va voi tine la curent cu situatia ursului.

Probabil au mai fost si altii, dar care mi-au scapat. Daca mai stiti voi de alti ursi polari celebri, aici e locul unde puteti sa-i prezentati.

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
valentina
mesaj Jul 9 2009, 04:57 PM
Trimis la #2

miau-miau

Grup: Moderator Animalutul.ro
Postari: 781
Inregistrat pe: 19-February 09
De la: somewhere over the rainbow!
Membrul Nr.: 16,814

Nici n-am stiut de Knut.
De Flocke insa am auzit. Asa de drag mi-a fost. Evident, si el a crescut si a ajuns ditamai ursuloiul!!!!

Dar tot frumos e:D

Uite si tu aici, cum sa nu-l iubesti, pupaia-s boticul ala pufos
Fisier Atasat  flocke.jpg ( 148.55k ) Numarul de Transferari: 0

Fisier Atasat  flocke2.jpg ( 22.81k ) Numarul de Transferari: 0

Fisier Atasat  flocke3.jpg ( 57.63k ) Numarul de Transferari: 0

--------------------

+Quote Post
june
mesaj Jul 16 2009, 08:53 AM
Trimis la #3

Admin

Grup: Root Admin
Postari: 523
Membrul Nr.: 14,943

Ce frumos eee

--------------------
I'm hard to get Jack. All you have to do is asq

+Quote Post
valentina
mesaj Jan 4 2010, 10:23 PM
Trimis la #4

miau-miau

Ursii polari, Ursus maritimus, au devenit o specie pe cale de disparitie. Desi sunt fiorosi, ucigasi cu sange rece, ursii polari nu se pot apara impotriva incalzirii globale. Desi noi stim ca ursul polar traieste la Polul Nord (de unde si denumirea lor), ei bine, acesti ursi strabat sute de kilometri din Alaska pana-n Rusia, din Canada pana-n Groelanda si ahipelagul norvegian Svalbard.
Conform datelor oferite de biologi, in lume mai exista 20.000-maxim 25.000 de ursi polari, 60% dintre ei traind in Canada.

Sunt animale dependente de gheata, de ghetari. Ei vaneaza, se inmultesc si traiesc in zonele foarte friguroase. Din cauza incalzirii globale din ultimele decenii, calota de gheata din Arctic a pierdut o portiune de marimea statelor Alaska, Texas si Washington.

Populatia de ursi polari din zona Western Hudson Bay (Canada) a scazut cu 22% in ultimii 30 de ani.

Cum se hranesc ursii polari?

Fioroasele animale vaneaza foci pe calote de gheata, foarte rar vaneaza in apa. Nu sunt orci! Au o tehnica foarte interesanta de a "pescui" foci: isi asteapta prada in momentul in care aceasta scoate capul pentru a lua aer. Calotele de gheata au gauri prin care focile isi baga capul si iau aer, fiind totusi cu corpul sub apa pentru a nu fi expuse ursilor. Insa acestia le pandesc si ataca atunci cand bietele foci nu se asteapta.

Totodata, focile isi fac singure gauri in gheata, gauri pe care Inuiti le numesc gauri aglus. Fiecare foca isi face cam 10-15 astfel de gauri pe timpul toamnei si se mentin toata iarna iar ursii le iau urma datorita simtului olfactiv foarte dezvoltat smile.gif

--------------------

+Quote Post
valentina
mesaj Jan 18 2010, 05:35 PM
Trimis la #5

miau-miau

Referitor la ursii polari, am citit un articol care m-a intristat. La ultima intalnire a liderilor mondiali in legatura cu problemele de mediu, intalnire ce a avut loc in decembrie 2009 parca la Copenhaga, s-a discutat despre incalzirea globala si posibilitatea disparitiei ursilor polari. WWF - World Wide Fund for Nature se numeste congresul respectiv.
Adica e posibil ca ursii albi sa-i vedem doar la gradini zoo si in centre speciale dedicate perpetuarii speciilor pe cale de disparitie.

Ursul polar e dependent de gheata, de calotele glaciare. fara ele, nu poate vana, nu se poate hrani si nici reproduce.

Fisier Atasat  ursi_polari_din_antarctica.jpg ( 37.8k ) Numarul de Transferari: 0

In momentul de fata, calotele de gheata se topesc cu o rapiditate de 9% pe an, ceea ce inseamna ca ursii sunt foarte vulnerabili in fata disparitiei habitatului natural.

Fisier Atasat  dragoste_de_urs_polar.jpg ( 24.96k ) Numarul de Transferari: 0

Alte animale pe cale de disparitie:

Broastele Testoase marine, care-si depun ouale pe pllajele din Brazilia, risca sa nu se mai inmulteasca deoarece cresterea nivelului apei duce la uciderea oualor de broasca testoase ascunse in nisip. In functie de temperatura in care stau ouale, se determina sexul broscutei. Temperatura mai scazuta produce masculi iar temperatura ridicata produce femele, ceea ce odata cu incalzirea globala ar duce la un dezechilibru natural.
Fisier Atasat  broasca_testoasa.jpg ( 35.23k ) Numarul de Transferari: 0

Nici balenele nu o duc prea bine. Balena ce traieste in oceanul Atlantic e una dintre cele mai vulnerabile specii de mamifere marine din lume. A fost exploatata mult timp de catre oameni. Din cauza pescuitului masiv si lipsa planctonului, balenele nu mai au sursa primara de hrana. Se preconizeaza ca in lume mai exista in jur de 300-350 de exemplare din aceasta specie de balena.

Fisier Atasat  balena.jpg ( 46.31k ) Numarul de Transferari: 0

Ursii panda sunt afectati atat de schimbarea mediului si disparitia habitatului natural (padurile de bambus) cat si de braconieri, care-i omoara pentru bani grei. Se estimeaza ca mai exista doar 1600 de exemplare in lume.

Urangutanii sunt de asemenea amenintati de incalzirea globala. Padurile tropicale din Indonezia sunt amenintate de marile concerne care vor sa obtina mineralele si titeiul din aceste zone insa animalele ce traiesc in aceste paduri nu se pot adapta in alte conditii, cel putin nu de pe un an pe altul. Sunt tot mai multe focuri ce izbucnesc din cauza temperaturii crescute, umiditatii scazute in aceste zone. Animalele sunt neputincioase in fata focului...

Fisier Atasat  urangutan.jpg ( 75.06k ) Numarul de Transferari: 0

Elefantii vin tot mai aproape de asezarile umane pentru apa si hrana, broastele care depind de apa nu se mai inmultesc, puii si ouale mor din cauza deshidratarii iar tigrii, frumoasele feline uriase raman fara habitat natural si sunt vanati peste masura de braconieri. Se estimeaza ca mai exista cam 6000 de tigri in lume.

Fisier Atasat  tigru.jpg ( 51.41k ) Numarul de Transferari: 0

Nu e pacat? Nu e pacat de animalele astea si de lumea asta? smile.gif

--------------------

+Quote Post
liliana
mesaj Jan 20 2010, 01:16 PM
Trimis la #6

Admin

Postari: 1,037
De la: Oradea
Membrul Nr.: 15,223

Apropo de ursii polari. Va mai amintiti povestea ursului polar care a revenit zile in sir la cainii Husky care trageau la sania fotografului Norbert Rosing? Ursul avea nevoie de compania cuiva iar cainii au fost companionii perfecti de joaca!

--------------------

+Quote Post
13
mesaj Jul 14 2011, 01:46 PM
Trimis la #7

Narcisa
**

Postari: 12
Inregistrat pe: 17-January 11
Membrul Nr.: 24,007

Din pacate ursuletul knut a murit anul acesta!:(
Fisier Atasat  knut.jpg ( 59.5k ) Numarul de Transferari: 0

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest subiect (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

RSS Versiunea Lo-Fi | SEO by MinervaSEO © Icelabz.net Astazi este: 2nd October 2014 - 02:26 PM

Stiri animale

Cabinete veterinare

Poze animale

Discutii despre animale